Tuvalet Sorunları

Kediler oldukça titiz canlılardır ve söz konusu kedi tuvaleti ya da diğer bir deyişle kum kabı olduğunda bu titizlik daha da belirgin hale gelir. Her 10 kediden 1’inde tuvaleti kullanmamanın altında kabızlık ve ishal gibi boşaltım sistemi hastalıkları gözlenir. Lakin genel olarak bakıldığında sorunun altında yatan sebep titizlik olabileceği gibi spesifik hastalıklar da olabilir.

 

Kedinize tuvaletini yeniden kullanma alışkanlığını kazandırmak için çaba sarf etmeden önce bir veterinere giderek her hangi bir sağlık sorunu bulunmadığına emin olmalısınız. Eğer kediniz evinize alışma dönemindeyse kullandığınız kedi tuvaletinin olabildiğince kedi dostu olduğuna emin olmalısınız.

Kedilerin tuvaletlerini kullanmama sebepleri nelerdir?

kedi tuvaleti 1Aşağıda sıklıkla karşılaşılan bazı sorunları inceleyebilirsiniz.

Kum kabını kullanmamaya neden olabilecek hastalıklar nelerdir?

Kediniz medikal bir problemin sonucu olarak idrar veya dışkılama yapmıyor olabilir. Aşağıda sıklıkla karşılaşılan medikal rahatsızlıkları bulabilirsiniz.

Kedinizin yeniden kum kabını kullanması için ne yapabilirsiniz?

kedi tuvaleti 5Eğer veterineriniz herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığını onaylamışsa kedinizi tuvaletine yönlendirmek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz.

 

Daha detaylı bilgi için Kum kabı için en ideal yerler ve Kaç adet kedi tuvaletine sahip olmalısınız? başlıklı yazılarımızı da okumanızı öneririz.

Hangi kedinin tuvaleti kullanmadığını nasıl öğrenirsiniz?

kedi tuvaleti 2Eğer evinizde birden fazla kedi yaşıyorsa ve hangisinin tuvaleti kullanmadığına emin olamıyorsanız veterinerinizden floresein konusunda bilgi alın. Floresein zararsız bir boya ile 24 saat boyunca idrarın ultraviyole ışınlar altında mavi renkte görülmesini sağlamaktadır. Bu noktada bir mor ışık satın almanız gerekecektir. Floresein işleminin her kediye sırayla yapılması gerektiğini unutmayın. Daha fazla bilgi için Morötesi ışık ile kedi idrarını bulma rehberi başlıklı yazımızı inceleyin.

Hangi kedinin tuvaleti kullanmadığına emin olmanın bir diğer kolay yolu ise tuvaleti daima görebileceğiniz bir alana taşımaktır. Bunu sadece kısa bir süre gerçekleştirmelisiniz. Buna ayıracağınız odada halı benzeri eşyalar bulundurmayın. Eğer banyonuzu kullanacaksanız kedinizin kullanmaması için küveti kapatın yada içini birkaç santimetre su ile dolu halde bırakın.

Kum kabı yerine kullanılan bölgeler için ne yapabilirsiniz?

Eğer kediniz kum kabı yerine farklı bölgelere tuvaletini yapma alışkanlığı geliştirmişse bu bölgeleri daha az çekici hale getirmelisiniz. Bu alanlara parlak ışıklar, hareket sensörleri, folyo, ters çevrilmiş halı ya da iki tarafıda yapışkan bantlaryerleştirebilirsiniz.

 
KEDİLERDE TUVALET SORUNLARI KONUSUNDA NE YAPILMAMALIDIR?

kedi tuvaleti 3Kedinizin tekrar tuvaleti kullanması için cezaya değil sabırlı olmaya ihtiyacınız var. Bu noktada asla yapmamanız gerekenler;

Eğer tüm çabalarınıza rağmen kediniz tuvaletini kullanmıyorsa veterinerinizden bir kedi psikoloğunun iletişim bilgilerini edinerek uzman yardımı almayı deneyin.