Son Günlerini Yaşayan Kedileriniz için

Kedinizin son nefesini vererek bu dünyadan göçüp gitme vakti yaklaştığında bu düşünce ile başa çıkmak oldukça zordur. Ancak bu kaçınılmaz sonu kediniz için mümkün olduğuncahuzurlu ve rahat kılabilirsiniz. Yapabileceğiniz bir şey olmadığını bildiğiniz halde üzülmektense, bu dönemi gelecekte sizin için ne kadar özel biri olduğunu hatırlamanıza yarayacak güzel hatıralarla dolu anılara çevirebilirsiniz.

 

Çevreyi konforlu hale getirin

ölmek üzere olan kediler 1

Kedinizin çevresinde gerçekleşen aktiviteleri ve gürültüyü en aza indirin. Kediniz yaşamının son evresindeyken onun kendine ait alanında huzur içinde yaşamını sürdürmesi son derece önemlidir. Bu sebeple kedinize sakin ve kaostan uzak bir ortam oluşturmalısınız.

ölmek üzere olan kediler 2

Kedinize geniş ve yumuşak bir yatak sağlayın.  Kediniz ölmeye yaklaştığında onun için normalde kullandığı yatağı rahat olmayabilir. Bu sebeple ilave battaniyeler içeren geniş ve yumuşak dolgulu bir yatakta yatması onu daha rahat ettirecektir.

 

ölmek üzere olan kediler 3

Ortam ışığını ayarlayın.  Ortamdaki ışıklandırmayı kedinize göre ayarlamanız onu daha huzurlu hissettirebilir. Gün boyunca odanın yeterince güneş aldığına emin olmak için pencere ve gölgelikleri uygun konuma getirin.

ölmek üzere olan kediler 4

İhtiyaç duyduğu şeyleri yakınına yerleştirin. Kediniz hayatının son anlarına yaklaştıkça yerinden kalkmak ve yürümekte zorlanacaktır. Tuvaletine, mamasına ve suyuna ulaşmak onu zorlayabilir. Bu sebeple yeme,içme ve tuvaleti kullanma konusunda sıkıntı yaşamaması için bunları kolaylıkla ulaşabileceği alanlara taşıyın.

 

 

Kedinizin sağlık sorunlarını belirleyin. Kediniz hayatının son döneminde olsa da bu onun medikal problemlerini görmezden geleceğiniz anlamına gelmez. Aksine, bu tip sorunlar onu daha rahatsız hale getirip ölümü hızlandıracağı için ekstra dikkat gerektirir.

ölmek üzere olan kediler 9

Kedinizin ağrısını en aza indirin.  Kediniz sağlık durumuna bağlı olarak ağrı ve acı çekiyor olabilir. Böyle bir durumda bunu en aza indirmek için neler yapabileceğini araştırmalısınız.

ölmek üzere olan kediler 10

Kedinize tuvalet konusunda yardımcı olunAğrı, hastalıklar ve halsizlik kedinizin tuvalete zamanında yetişememesine sebep olabilir. Böyle bir durumda veterinerinizden idrar kaçırmayı önleyici ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Beslenmesine yardımcı olun

ölmek üzere olan kediler 5

Ona lezzetli yiyecekler hazırlayın. Kedinizin geçmişte lezzetli gıdalar yemesini sağlık sebebiyle limitlemiş olabilirsiniz. Fakat artık hayatının son zamanlarına geldiği için onu biraz şımartmanız hiç de fena olmaz.

ölmek üzere olan kediler 6

Mamasını kolayca yiyebileceği hale getirin. Son zamanlarda kediler iştahsızlığın yanında çiğneme gibi fiziksel becerilerde de gerileme yaşayabilir. Bu sebeple yemeğini olabildiğince kolay tüketebileceği hale getirmek önemlidir.

ölmek üzere olan kediler 7

Kedinize daima taze su verin. Kediniz son günlerinde normalde içtiği miktarda su içmek istemeyebilir. Bedenindeki susuzluk sinyali iyi çalışmıyor olabilir ve bunun sonucu olarak su kaybı yaşayabilir. Kedinizin daima yeterli miktarda su tükkettiğine emin olmanız onu rahat ve huzurlu kılmanınanahtarıdır.

Kedinizin vefatına hazırlanın

 

Ötanazi konusunu veterinerinizle görüşün. Kalan zamanını en iyi şekilde geçirmesi için çaba sarf ederken, nihai ölüm gerçeğine de kendinizi hazırlamalısınız. Bunu kabullenmek kolay değil, lakin bunu yapmaktan başka ölmek üzere olan kediler 11da bir çareniz yok. Son evreye hazırlık konusunda veterinerinizle görüşmelisiniz.

ölmek üzere olan kediler 12

Ötanazi için doğru zamanı belirleyin. Veteriner ile konuştuktan sonra ötanazi için doğru vakti belirlemek size kalmış. Doğru anı belirlemek için kedinizin acı çektiğinin belirtisi olan klinik işaretleri gözlemleyebilirsiniz. Saklanma, sürekli uyuma, uzaklaşma, insanlarla temastan kaçınma ya da sürekli temas halinde olma gibi işaretler size fikir verebilir.

ölmek üzere olan kediler 13

Kedinizin cenazesi için plan yapın. Ötanazi kararı yeterince sert değilse, kedinizin cenazesi konusunda ne yapacağınıza karar vermeyi düşünebilirsiniz.  Bu noktada gömmek için bir evcil hayvan mezarlığını ya da bahçenizde ki bir ağacın gölgesini seçebilirsiniz.  Ne yapacağınızı belirlemek konusunda kendinizi baskı altında hissetmeyin. Sizi en rahat hissettirecek olan kararı verin.