Pug

pug mops ile ilgili görsel sonucu

Pug’a bakmak için bahçeli bir ev şart değildir. Toplu yaşanan yerlerde, özellikle ev veya apartman için uygun köpeklerdir.

Genel Bilgiler

Pug, sahibiyle veya başka insanlarla oyun oynamayı çok sever. Oyun oynayan çocuklar için yakın bir dost, yakın bir arkadaş olur. Isırmaya eğilimi olsa da aslında iyi huyludur ve çok ender olarak ısırır. Düz bacaklı ve kısa boyludur. Çok sıcak ve çok soğuğa karşı dayanıksızdır. Enerjik bir hayvandır. Sağlıklarını korumaları için sürekli hareket halinde olmaları ve egzersizlerini yeteri kadar yapmaları gerekir. pug mops ile ilgili görsel sonucu

Pug, daha çok kadın hayvanseverler tarafından sahiplenilen, onlara eşlik etmekte olan bir köpek cinsidir. Mutlu ve hareketli olmaları, sadık olmaları onları kadınlar tarafından cezbeden özellikleridir. Çok zeki olmalarının yanında sürekli olarak tekrar edilmesi gereken bazı kuralları vardır. Ses değişimlerine, ton değişimlerine duyarlıdırlar, bağırmaya hiçbir şekilde gerek duyulmaz. Kızıldığını veya sevildiğini ses tonlarından ayır edebilirler. Diğer ev hayvanlarıyla da fazlasıyla iyi geçinebilen bir köpek cinsidir. İnatçı bir tür olarak bilinir.  

Ana Vatanı
Pug’ın kökeni çok eskilere dayanır. M.Ö 350’li yıllarda ilk kez Asya kıtasında görülmüştür. Zamanla görünümünün ve karakterinin çok güzel olmasıyla popüler hale gelmiş ve Avrupa üzerinden tüm dünya’ya yayılmıştır. İnsana arkadaşlık eden köpektirler ve daha çok bayanlar tarafından tercih edilirler.Son derece mutlu,hareketli,yaramazlık yapmayı seven biraz inatçı köpeklerdr.Çok zeki olmalarına karşın eğitilmekten çabuk sıkılırlar.Puglar sahiplerinin ses tonuna duyardılar bu sebeple ceza vermeye gerek yoktur,gereksiz havlamazlar,diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinirler,eve gelen misafirlerle iyi anlaşabilirler ancak ilgi istediklerinden kıskanç olabilirler.İngiliz ressam William Hogarth bu ırk köpekleri çok severdi o'nun sayesinde İngiltere ve Avrupa saraylarında popüler bir hale geldiler. pug mops ile ilgili görsel sonucuAtaları hakkındaki tartışmalar devam etmekte olan bu ırk en eski ırklardan biridir.M.Ö 400 yılında Asya'da ortaya çıktıklarına inanılmaktadır.Kısa tüylü Pekingese'den türemesi ihtimal dahilindedir,ancak başka bir senaryoya göre küçük Bull dog'lardan türemişlerdir,başka bir inanışa göre de nadir Fransız Mastiff'i Dogue de Bordeaux'nun minyatürü olduğu da düşünülmektedir.pug mops ile ilgili görsel sonucu

Özellikle sahibine karşı sevecen,duyguludurlar.Isırma eğilimli olmalarına karşın iyi huyludurlar.
Apartmanlar için uygun köpeklerdir.Ev içinde çok hareketli değillerdir,bahçesiz evlerde yaşayabilirler.Aşırı sıcak ve soğuklara dayanamazlar.Pug ırkı düz bacaklı kısa ve güçlü köpeklerdir,bol hareketli oyunları severler,sağlıklarını korumak için düzenli egzersize gereksinimleri vardır.