En İyi Kedi Mamaları

kedi mamaları ile ilgili görsel sonucuBeslenecek canlının kendiniz ya da aileniz olduğunu varsayarsak, nelere önem verirdiniz? Organik yiyecekleri ya da bölgenizde yetişen yiyecekleri mi tercih ederdiniz? Kendiniz ve aileniz için dikkate aldığınız ne kadar beslenme kriteri varsa kedinizin sağlığı ve uzun yaşaması için de en az o kadar dikkatli ve özenli olmanız gerekmektedir. Marketlerde satılan kedi mamalarının üzerinde pek çok farklı açıklama etiketi bulunduğundan doğrusunu seçmek biraz zor olabilir. İşte size birkaç ip ucu;


acana kedi maması ile ilgili görsel sonucu1- Acana Kedi Maması:  Acana Pacifica, tüm ırk ve yaştaki kediler için tahılsız kedi mamasıdır. Zengin deniz ürünleri içerir. Kanada’nın Kuzey Pasifik sularından yakalanan taze somonlar, dondurulmadan ve hiçbir katkı maddesi konulmadan mama haline getiriliyor.  İçeriğine her gün taze olarak getirilen ringa balığı ile dil balığı da ekleniyor. Balık seven kediler için sağlıklı ve doğal bir mamadır. En büyük eksisi ise pahalı olmasıdır.
N&D kedi maması ile ilgili görsel sonucu2- N&D Kedi Maması: Farmina firmasının düşük tahıllı serisi olan N&D Naturel delicious, en çok sevilen ve tüketilen kedi mamasıdır.  Protein, magnezyum, kalsiyum ve fosfor oranları oldukça dengeli bir mamadır. N&D mamasının birçok çeşidi vardır. Kedinizin yaşına, ırkına, sağlık durumuna ve diet ihtiyaçlarına göre mama seçiminizi yapabilirsiniz. Özellikle kısırlaştırılmış kediler için tercih edilen mamalardandır.
Farmina Cimiao kedi maması ile ilgili görsel sonucu3- Farmina Cimiao Kedi Maması: Tahılsız ve %70 etli olan mama, %32 protein, %15 yağ oranı ve 2200-2400 taurin miktarı içerir. Birçok çeşidi vardır. Kedinize en uygun olanı seçmelisiniz. Farmina Matisse Kısırlaştırılmış kediler içinde uygun bir mamadır. Kedilerinizin ihtiyacına göre ürün çeşitleri vardır. İran kedileri için özel maması vardır. Tüy sorunu yaşayan kediler içinde özel maması vardır. Kedinizin ihtiyacına göre ve damak zevkine göre mama seçimleri yapabilirsiniz.
brit care carnilove kedi maması ile ilgili görsel sonucu4- Brit Care CarniLove Kedi Maması: Acana kedi maması gibi kaliteli bir mamadır. Acana gibi kimyasal koruyucu madde içermez; doğal maddelerle korunur. CarniLove mamasının içeriğindeki et kaynağı belli ve kalitelidir. Mama, tahıl içermez; dolayısı ile tahıllara alerjisi olan kedilerin de tüketebileceği bir mamadır. Mamanın magnezyum, fosfor ve kalsiyum oranı düşük tutulmuştur. Bu sebepten dolayı idrar yolu taşlarına ve rahatsızlıklarına neden olmaz. Kaliteli bir mama olan Brit care carniLove, kediler tarafında da çok sevilen bir mamadır. Ayrıca kedi sahipleri içinde fiyat olarak daha uygun bir mamadır. Eğer bütçeniz Acana kedi mamasını almaya yetmiyorsa bu besleyici ve doğal mamayı tercih edebilirsiniz.
sanabelle kedi maması ile ilgili görsel sonucu5- Sanabelle: Alman markasıdır. Mama, %31 protein, %16 yağ oranına ve 2000 mg taurin miktarına sahiptir. Çok az bir miktar tahıl içerdiği ve birazcık yağlı olduğu kaydedilmiştir. Kedi sahiplerinin önerdiği mamalar arasında yer alır. Kedilerinize, bu güzel mamaların tanıtım paketlerini alarak deneyebilirsiniz.
Önemli Not: En iyi mama, kedinizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış mamalardır. Kedinin kısırlaştırılmış olması, türü, cinsi, yaşı mama seçiminde önemlidir. Aşağıdaki listedeki mamalar, genel olarak doğallığa önem veren sağlıklı ve besleyici mamalardan seçilmiştir.
Not: Listedeki mamalar mümkün olduğu kadar en doğal kedi mamaları arasından seçilmiştir. Mama seçiminde, kedi severlerin yorumları ile firmaların kaliteleri baz alınmıştır.

 
  1. ‘’Klinik olarak onaylanmış’’ etiketi önemli midir?kedi mamaları ile ilgili görsel sonucu

Hem insan hem de kedi besinlerinin üzerinde bulunan bu terim ‘Doktorlar – Veterinerler tarafından tavsiye edilir’ anlamı taşımakta ve bu nedenle oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle belli başlı sağlık sorunlarından dolayı yenmesi gereken mamalarda, kediniz üzerinde olumlu etkisi olan, fiziksel durumunu ya da görüntüsünü iyileştiren mamaların kaplarında bu etiketi mutlaka görebilirsiniz. Bu etiket size mamanın vaat ettiği yararların sadece bir pazarlama politikası olmadığını aynı zamanda veterinerler tarafından onaylanmış gerçek yararlara sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

  1. ‘’Klinik olarak test edilmiş’’ ve ‘’Klinik olarak onaylanmış’’ mamaların arasındaki fark nedir?kedi mamaları ile ilgili görsel sonucu

Bu deyişler birbirinin alternatifi olarak kullanılabilir olsa da ‘Klinik olarak onaylanmış’ her zaman daha ciddi ve ikna edici bir anlama sahiptir. Çünkü bu deyiş adı üzerinde, klinik ortamda testlerin yapılıp onaylanması ardından mamanın satışa çıktığı anlamına gelmektedir. ‘Klinik olarak test edilmiştir’ dendiği zaman ise sadece testleri yapılmış fakat sonucu olumlu mu olumsuz mu bilinmiyor anlamına varılabilir.

  1. Mama üreticileri tarafından bu etikete sahip olmak için kliniklerde analizlerle uğraşıp zaman harcamanın ne gibi bir yararı olabilir?kedi mamaları ile ilgili görsel sonucu

İyileştirici ve sağlıklı özelliğe sahip kedi mamalarının test edilmesi, yiyeceğin güvenli olduğunu garanti altına almaktadır. Ayrıca mamanın kedi sağlığına yararlı olduğunu bilimsel yollarla kanıtlamış olmaktadır. Firmaların herhangi bir test sonucunu onaylatmadan ürünlerine bu etiketi kesinlikle yapıştırmamaları gerekir, aksi bir durumla karşılaşıldığında firmalar hakkında suç duyurusunda bulunulabilir.

  1. Aldığınız mamadaki ‘Klinik olarak onaylanmıştır’ etiketinin doğruluğuna nasıl karar verirsiniz?

Genel olarak ‘Klinik olarak onaylanmış’ antioksidanlara sahip, kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirici mamalar ile kedinizin beslenmesini sağlamak oldukça yararlıdır. Fakat en başta sağlık durumu ve ihtiyaçlarını tam olarak öğrenmek için mutlaka veterinerinize danışın. Mümkünse size tavsiye edeceği mamaları kullanın. Bir süre sonra kedinizdeki iyileşme ve gelişmeleri göz önüne alarak siz de kendi seçiminizi yapabilecek hale gelebilirsiniz.