Labrador Retriever

Labrador Retriever

Genel Özellikleri

Labrador Retriever, ev yaşamına kolayca uyum sağlasa da, yinede bahçeli evlerde daha rahat eder. Sabırlı, sadık, insana yakın bir aile Köpeğidir. Bağımsız olmayı sever. Aslında tam bir iş köpeği özelliklerine sahiptir. Avlanmadan, bekçiliğe, rehber Köpekliğe, arama kurtarma çalışmalarında, narkotik Köpekliğinde çok başarılı bir cins olan Labrador Retriever son derece sağlıklı ve dayanıklı bir ırktır.

Labrador Retriever Bakımı

Renk özelikleri açısından, farklılık gösterebilir. Genellikle siyah, kahverengi, sarı renklerde olur. Tüyleri su geçirmez özelliğe sahip olan Labrador Retrieverperdeli ayaklara sahip olduğu için iyi bir yüzücü olarak bilinir. Hatta Kanadalı balıkçıların, balık avlarında bu Köpeği yanlarına aldıkları bilinir. Ela rengi, ya da kestane rengi gözlere sahiptirler. Çok güçlü koku alma duygularına sahip olan burun yapısı nedeniyle narkotik köpeği olarak da eğitilirler. Kulakları kısa ama sarkıktır. Bu kadar çok sevilmesinin nedeni tüm bu özellikleri taşıyarak insan yaşamına katkı sağlarken, son derecede dost canlısı ve sıcak bir Köpek ırkı olmasından kaynaklanır.
Sabırlı,oldukça zeki ve sadık bir köpektir.İtaat etmeye istekli, hareketlidirler ve suyu severler.
labrador ile ilgili görsel sonucuÇocuklara karşı çok iyidirler.İnsanların arasında olmayı severler,ailenin bir üyesi olduklarını hissetmeye ihtiyaçları vardır.Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılarla bazıları mesafeli olabilir.Bu cins köpekler bekçi köpeği olabilirler ancak koruma köpeği olmaya çok uygun değillerdir.Uzun süre yalnı bırakılırlarsa evdeki eşyalara zarar verebilirler.Labrador'ların çok güçlü boyunları vardır bu sebeple tasmadan çekmeden yürümeyi öğrenmelidirler.Ava uygun Labrador'lar daha enerjik ve hareketlidirler.

Bu ırk oldukça popülerdir.Golden retriever'e göre daha baskıcı ve bağımsızırlar.Av iz sürme,avı geri getirme ve bekçi köpeği olabilirler ayrıca polis köpeği,rehber köpek,arama ve kurtarma köpeği olarak başarılıdırlar. Köpek yarışmalarında ilk sıraları zorlayan bir türdür.Sahibiyle uyum içinde çalışabilir,bataklık ve sulu arazilerde avlanabilirler,egzersiz ihtiyaçları yüksektir.