Kusma Sebepleri

Muhtemelen zaman zaman kedinizin kustuğunu görüyor ve bunu fazla önemsemiyorsunuz. Kusma, mamayı hızlı yemek gibi önemsiz bir problemin sonucu olabileceği gibi acil müdahale gerektiren önemli bir problemin habercisi de olabilir. Genellikle bir kedi kusuyorsa sebebi yememesi gereken bir şeyi yemesi, çok fazla yemesi ya da yemekten sonra oyuna çok erken başlamasıdır. Kusma aynı zamanda gastrointestinal ya da sistemik hastalıklarla ilişkili de olabilmektedir.

 

Kusma ya da akut kusmaya sebep olan bazı problemlerin temelinde;kedilerdeegzersiz ile ilgili görsel sonucu

Kedim sık sık kusuyorsa ne yapmalıyım?

Zaman zaman gerçekleşen hafif kusmalar normaldir. Ancak sık sık gerçekleşen kusmalar ciddi bir sorunun habercisi olabilir.  Böyle durumlarda lütfen tam bir muayene için kedinizi veteriner kliniğine götürün.

Kedilerde kronik kusmaya neden olan çeşitli hastalıklar:

Daha detaylı bilgi için kedilerde kronik kusma başlıklı yazımızı mutlaka gözden geçirmenizi tavsiye ederiz.

 

Dikkat edilmesi gereken diğer semptomlar nelerdir?

Kusmaya neden olan etmenler geniş bir yelpazede yer alır. Bu sebeple teşhis etmesi oldukça zor olabilir.  Bu noktada içinde bulunduğunuz koşulları dikkate almak önem arz eder.

Nelere dikkat etmeli?

Ne zaman veterinere gitmeliyim?

kedilerdeegzersiz ile ilgili görsel sonucu Lütfen bahsi geçen semptomlardan herhangi biri ile  karşılaşırsanız ya da kediniz sık sık kusmaya devam ediyor ise  vakit kaybetmeden kedinizi veterinere götürün. Kedinizin yaşı,  medikal geçmişi, fiziksel muayene bulguları ve belirlenmiş  semptomlarına bağlı olarak veterineriniz tanı koymak için çeşitli  testler (Kan testi, röntgen, sonografi, dışkı muayenesi) yapmak  isteyebilir.

 Tedavi seçenekleri nelerdir?

 Genellikle kusma seansları durup üzerinden 2 saat geçinceye  dek kedilere gıda ve su verilmez. Ardından ise az miktarda su ve bunu takip edecek şekilde hafif bir diyet hazırlanır. Tıpkı hasta çocuğunuza olduğu gibi kedinize de (haşlanmış patates, pirinç veya pişmiş derisiz tavuk gibi) ev yapımı gıdalar verebilirsiniz.

 

Bazı durumlarda kusmayı kontrol altına almak için serum ve antiemetik ilaçlar gerekebilir.  Doğru ilacın belirlenmesi için veterinerin mutlak surette ziyaret edilmesi gerekir.