Göz Bakımı

Kedilerinizin gözünün içine bakmak belki de sağlığı için yapabileceğiniz en yararlı şeydir. Göz bakımı için evde yapılabilecek basit bir göz testi; gözlerinde gerçekleşen yaşarma, çapaklanma, bulanıklık gibi olası bir göz rahatsızlığı hakkında size ipucu verebilir.

 

Kedilerde göz bakımı nasıl yapılır?

kedi goz 4Gözlerin daima mukusdan korunması önem arz eder çünkü enfeksiyonlar sıklıkla mukus üzerinde bakteri üremesi ile başlar.  Bu temizlik için steril bir göz temizleme mendili kullanabilirsiniz.  Bu temizlik özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları neticesinde göz kaybı yaşayabilecek yavru kediler için oldukça önemlidir.

Banyo, yüz temizliği veya insektisit tedavi öncesinde üst göz kapağına oftalmik koruyucu özellikli bir merhem uygulayın. Göz yakmayan şampuanların dahi fazla kullanılması yada iyi kurulanmaması sonucu gözleri tahriş etmesi olasıdır.

Tüylerin kornea ile temasında çizilmeler oluşması olasıdır. Bu sebeple daima göz hizasındaki tüyleri uzaklaştırın.

kedi göz 1Gözyaşı lekesi İran(persian) kedisi gibi bazı cins kedilerde sıklıkla karşılaşılan bir problemdir ve bakım yapılmadığında hoş olmayan durumlar doğurabilir.  Gözyaşıbakterisit‘dir. Yani gözde enfeksiyonlara sebep olabilecek bakterileri öldürür.  Normal şartlarda yüzey boyunca akan gözyaşı hızlı bir şekilde gözyaşı kanalından boşaltılır.  Ancak bazı cinslerde görülen bir bozukluk sebebiyle göz yaşı kanala yönlenmek yerine tüylerin üzerinden aşağıya doğru akar. Bu sebeple bu tür problemlere sahip cinslerin en azından haftalık olarak gözyaşı leke giderici ürünler ile temizlenmesi önemlidir.

 

Bunlara ilave olarak kedinizin göz kenarlarında biriken çapakgibi kabukları nemli bir pamuk yardımıyla silmelisiniz.  Veterineriniz tarafından tavsiye edilmedikçe hiçbir göz damlasını kullanmamalısınız. Bunlara dikkat ettikten sonra da gelişen herhangi bir anormallikte lütfen veterinerinize başvurun.

İşte kedinizin gözlerini sağlıklı ve parlak tutmanız için birkaç öneri:

Evde göz muayenesi nasıl yapılır?

kedi göz 2Kedinizin başını ışığa doğru çevirin ve gözlerinin içine bakın. Temiz ve parlak görünmeleri gerekir ayrıca göz bebeği etrafındaki bölge de beyaz olmalıdır. Ayrıca göz bebeklerinin içi eşit büyüklükte görünmelidir.

Yakından Bakın. Yavaşça kedinizin göz kapaklarını yukarı aşağı itin. Göz kapaklarının içi pembe olmalıdır, kırmızı ya da beyaz değil.

 

Göz bakımında nelere dikkat etmelisiniz?

Kedinizin gözlerinde bir rahatsızlık olduğunu nasıl anlayacaksınız?

durumlarında kedinizin gözünde bir problem oluşmuş demektir.

Göz bakımında altın kural gözlemlemek.

kedi göz 3Kedinizin vücut dili ile de size bir şeyler anlatması mümkündür. Kediniz sürekli gözlerini kısarak etrafa bakıyor ya da göz çevresini patisiyle ovuşturuyorsa mutlaka güzelce bir göz muayenesi yapın ve yukarıda bahsedilen sıkıntılardan biri ile karşılaşmanız halinde mutlaka veterineriniz ile irtibata geçin.

Yaygın görülen göz hastalıkları.