Egzersiz

Kedilere ne kadar çok kedi nanesi teklif ederseniz edin, iş koşu bandına geldiğinde yüzünüze bakmayacaklardır.  Fiziksel aktiviteler neredeyse tüm kedilerin hayatlarında önemli yer tutar. Egzersiz sadece kalorileri yakmaz aynı zamanda kas yapısını geliştirerek kedilerin iştahını da açar.  Bunun yanında sağlıklı bir egzersiz planı kedinizin şişmanlamasını ya da obez olmasını engelleyerek yaşam kalitesini ve ömrünü uzatmak için en etkili seçenektir.  Rutin egzersiz planlarına bağlı kalarak kedinizin sağlığına kayda değer bir katkı sağlayabilirsiniz.kedilerdeegzersiz ile ilgili görsel sonucu

 

Veterinerinize danışın.

Daima yeni bir egzersiz planına başlamadan önce veterinere danışmak önem arz eder. Eğer kedinizin herhangi bir sağlık sorunu bulunuyorsa, kedinizi formda tutmak için veterineriniz size gerekli gördüğü aktivite planını sağlayacaktır.

Kedinizi hareketlendirin.

Bazı kediler doğaları gereği oldukça aktiftir. Bazıları ise harekete geçmek için kedi ödüllerine ya da kedi oyuncaklarına ihtiyaç duyar. İşte kedinizi hareketlendirmek için size birkaç öneri.

  1. Ona ilham vermek için etrafa karton kutular, tuvalet kağıdı ruloları ve karton poşetler bırakın.
  2. Taze kedi nanesi temin edin.
  3. Oyuncak toplar, tüylü oltalar, oyuncak fareler hatta lazer ışığı ile oyuna teşvik edin. Lazer ışığını gözlerden uzak tutmaya dikkat edin.
  4. Bir kedi tırmalama ağacı almayı düşünün.
  5. Tırmalama pedi ya da tahtası temin edin.
  6. Diğer evcil hayvanlar ile oynamaya teşvik edin. Arkadaşlarınızın ya da akrabalarınızın kedileri ile oyun buluşmaları ayarlayın. Başka bir kedi daha sahiplenmeyi de düşünebilirsiniz.
  7. Düşük kalorili ödüller ile kedinize çeşitli hareketler öğretin. Örneğin, evin bir ucundan bir ucuna size doğru koşmayı öğretebilirsiniz. Ya da kedi ödülünü salladığınızda tırmalama ağacına çıkmayı öğretebilirsiniz.
  8. Kedinize bir mama yapbozu alın. Food Puzzle olarak da bilinen bu oyuncaklar kedilerin çaba sarfederek ödül mamasına ulaşmaları için özel olarak tasarlanmıştır.

Kedinize oyuncak seçerken daima dikkatli olun. Kedileriniz yutabileceği için küçük parçalara ya da iplere sahip oyuncaklardan kaçının. Ve son olarak kedinizin güvenliği için; oynanmadığında oyuncakları ortada bırakmamaya özen gösterin.