Danua

danua ile ilgili görsel sonucu

Danua‘lar:
Genellikle güvenlik önlemi açısından bekçi olarak yetiştirilip kullanılabilir.
Çok heybetli ve tehlikeli görünümleri vardır. Dünyanın en iri Köpek ırklarından biridir.
Zira eski Roma döneminde, arena dövüşlerinde aslanların karşısına rakip olarak çıkartıldıkları yazılı kaynaklarda mevcuttur. Milattan önceki, paralarda ve bazı antik mezar taşlarında, Danua’ya çok benzerlikler gösteren resimlere rastlanmıştır.

Danua’ların tehlikeli yada uysal olması birazda yetiştirilme tarzı ile alakalıdır. Küçük yaşta alınıp canavar gibi yetiştirildiğinde elbette tehlike arz edebilir. Ama diğer köpek ırklarıyla iç içe, sürekli insanlarla iletişim halinde ve şefkatle eğitilirse bu durum o zaman daha farklı olabilir. 

Danua’ların bakımında hassasiyet çok önemlidir.

Danua’lar diğer ırklara göre ilgi ve alakaya fazlasıyla muhtaçtır. Çok duygusal ve kırılgan bir yapıya sahiptirler. Bu Köpeklerin üzerinde enerji yoğunluğu fazla olduğu için, sürekli ve düzenli yürüyüşler yaptırılmalıdır. Özellikle diğer Köpeklerden farklı yanlarından birisi, kısa tüylü olması ve fazla kokmamasıdır. Ayda bir kez yıkanması yeterlidir. Ayrıca kalın dişli bir tarak ile her gün düzenli şekilde tüylerinin taranması gerekir.

Great Dane(Danua)’ların renkleri; Gri, Siyah-Beyaz, Siyah ve Kahverengi tonları’dır.

Bu asil hayvanları yetiştirme kararı alırken, ince eleyip sık dokumak gerekir.Danua'lar tüy renklerine göre gruplara ayrılırlar
Great Dane cinsi köpekler temel kökenleri ve karakteristik özellikleri aşağı yukarı aynı olmakla beraber kendi içlerinde birkaç cinse ayrılırlar. Bu farklılık en belirgin olarak tüy renklerinden gözlenebilir.danua ile ilgili görsel sonucu
Kumral Great Dane,Benekli Great Dane ve Alacalı Great Dane,Alacalı Danua'lar bütün Great Dane cinsi köpeklerin en gösterişlisidir. özellikleri aynıdır. Tüy rengi değişiktir.

Asil duruşlu,dayanıklı,zarif,dev köpeklerdir."köpeklerin Apollosu" olarak tanınırlar.Ortamlara göre değişiklik göstermezler ancak tehditkar bir durum ortaya çıkarsa saldırganlaşırlar.Yumuşak huylu, duygulu ve sabırlıdırlar.
Bu köpeklerin eve gelen yabancıları korkutmaması için iyi bir itaat eğitimi görmeleri gerekmektedir.Great Dane'ler savaş köpeği,av köpeği,bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak kullanılmışlardır.Günümüze halen nadirde olsa bekçilik yapanları vardır fakat artık insana arkadaşlık eden köpekler olarak oldukça popülerdirler.