Chihuahua (şivava)

Chihuahua

Genel Özellikler ve Bakım

Avuç içine bile sığabilen bu ırk, çok çekingen bir yapıya sahiptir. Korktuğunda bunalıma girerek titremeye başlar. Özelikle yolculuklarda, çok rahatsız olur. Sıkıntıları sonucunda bağışıklık sistemi çökebilir. Kan şekeri düşer. Bu durumlarda biraz bal yedirmek uygun olacaktır. 1200-1700 gr. arasında ağırlıkları, yaklaşık 13 cm. boyları vardır. 5 kg. varan türleri de bulunur. Her türlü renk özelliklerine sahiptirler. En zor bulunanı çikolata rengi olanıdır. Düz beyaz, gri mavi ve kahve renkleri bulunur.

Anatomik olarak kafası, elma gibi kubbe şeklindedir. Basık burunları vardır. Eğitimleri önemlidir. Diğer ırklar gibi, küçükken değil; altı aylık, hatta bir yaş dolaylarında eğitilmelidirler. Şımarık bir cins olan Chihuahua, küçüklüğünden ötürü daha çok şımaracağı için, kesinlikle eğitime yönlendirilmelidir. Ceza ve bağırarak eğitim verilmemelidir. Çok yaygın hastalıkları bilinmemekle birlikte, bazı genetik sorunlar yaşadıkları saptanmıştır.

Şivava (Çivava)Deri ve dolaşım hastalıkları sorunları ile de karşılaşabilen bu ırk, kalp ve dolaşım sorunları yaşayabilir. Tümörler yaşamaya eğilimleri vardır. Şivava, soğuk havaları sevmez. Kışın giydirilmeleri gerekir. İnatçı bir yapıya da sahiptirler. Aşırı sahiplenme duygusu yaşarlar. Aileyi kıskanır. Gürültücü Köpeklerdir. Kızdırılır ise çocukları ısırabilir. Diğer Köpeklerden hoşlanmaz. Bakımları için haftada birkaç kez taranma ve banyo önerilir. Düzenli yürütülmesi gerekir.
Soğuk havaları hiç sevmezler ve hemen titremeye başlarlar.Soğuk havalarda kazak giyirilmesi faydalı olur.Apartman hayatı için uygundurlar.
Bu güzel köpekler kucakta taşınabilirler ancak yürütülürlerse dhaha sağlıklı ve zine olurlar.
Kısa düz tüyleri vardır,haftalık bakımlar temiz olmaları için yeterlidir,uzun tüylü olanları her gün yumuşak bir fırça ile fırçalamak gerekir.Kulaklarına ve gözlerin su kaçırılmamasına özen gösterilerek ayda bir kere yıkanabilirler.Kulakları kontrol altında tutulmalı ve tırnakları kısa olmalıdır. 


Chihuahua'lar ilgi görmeyi ve göstermeyi severler,oldukça çevik hayvanlardır.İnatçıdırlar ve kıskançlık seviyesinde ailelerine bağlanırlar,yabancılara şüpheci yaklaşırlaretrafta yabancılar varken sahiplerini takip ederler.Öğrenmeye açık zeki hayvanlardır ancak bazılarına eğitim sıkıcı gelebilir. Bu ırk, kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir.Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi biraz sabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini tercih eder.Chihuahua'nın diğer köpeklere saldırganlığının ve yabancılara karşı şüpheciliğinin kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çok iyi sosyalleştirilmesi gerekir.