Banyo Nasıl Yaptırılır

Kediniz bir kokarcaya mı dönüştü? Evinizdeki kirli kokuları frenlemeye mi ihtiyacınız var? Kedinizin suyun altında birkaç fırça darbesine ihtiyacı olabilir.  Adım adım talimatları uygulayarak güvenli ve stressiz bir banyo deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

kedi banyo yaptırma ile ilgili görsel sonucuHazırlık

1. Tepkisini ölçün.  Elbette çoğu kedi neye mal olursa olsun suya adım atmamakta kararlıdır. Eğer kedinizin şiddetli tepki göstererek direneceğini düşünüyorsanız, veterinerinizden bu stresli durumla başa çıkma konusunda yardım almak iyi bir fikir olabilir. Veterineriniz  kedinize has davranışsal önergeler vererek ya da medikal ürünler önererek size çeşitli çözümler üretebilir.

2. Tımarlayın.  Eğer mümkünse kedinizin tırnaklarını banyo öncesinde keserek kendisine ve size verebileceği zararı minimize edin.  Banyo öncesinde tüylerini iyice tarayarak kürkünden ölü tüyleri ve dokuları arındırın.

3. Konum belirleyin. İçinde uzatmalı duş başlığı bulunan küvetler ya da lavaboların seçilmesi işlemi daha etkili kılacaktır.

 

4. Araç ve gereçleri hazırlayın. Küvet ya da lavobo için aşağıdakilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

5. Bir asistan edinin. 4 ayaklı dostlarımıza karşı 2 elimiz yeterli olmayabilir.  Bu noktada size yardımcı olacak, siz yıkarken kediyi tutacak ikinci bir kişinin olması işinizi kolaylaştıracaktır. 


Alttaki Videoyu izleyerek daha pratik çözüme ulaşabilirsiniz

Banyo

kedi banyo yaptırma ile ilgili görsel sonucuGerekli araçları ve asistanınızı edindiyseniz banyoya hazırsınız demektir.

1. Suyu hazırlayın. Kedinizi elinize almadan önce suyun ılık olduğunu mutlaka kontrol edin. Eğer bir duş başlığına sahip değilseniz küveti ya da lavaboyu 8-12 cm civarında su ile doldurun. Eliniz ile suya dokunarak suyun ne fazla sıcak ne de fazla soğuk olmadığına emin olun.

 

2. Kedinizi küvete alınNazik ancak tüylerin ıslandığına emin olacak şekilde duş başlığı ya da bez yardımıyla tüyleri ıslatın. Suyu kedinizin gözlerine, kulağına ve burnuna sıçratmadığınıza emin olun.

3. Şampuanı masaj yaparak tüylere yayınŞampuan, sabun ya da diğer medikal ürünlerin üzerinde belirtilen direktifleri uygulayın. Yeniden hatırlatmakta yarar var; gözlere, kulaklara ve burna dikkat edin. Bez yardımıyla baş ve yüz bölgesini temizleyin.

4. Şampuanı durulayın. Bu adım duş başlığının en büyük avantajı olarak öne çıkıyor.  Başlık sayesinde hızlıca şampuanı tüylerden arındırabilirsiniz. Eğer başlık kullanmıyorsanız küvetteki suyu yeniledikten sonra, ıslak bezi şampuanı durulamak için kullanın.

5. Gözünüzden kaçan yerleri kontrol edinCiltte kalan şampuan deride tahrişe ya da kedinizin şampuanı diliyle temizlemesine sebep olabilir. Kedinizin tüm vücudunu dikkatlice kontrol edin.

6. Kedinizi kurulayınYumuşak havlunuzu kedinizin kürkünü kurulamak için kullanın. Eğer kediniz tepki göstermezse, düşük seviyede saç kurutucusunu da kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Artık hem kendinizi hem de kedinizi ödüllendirmeyi düşünebilirsiniz. İkinizde bunu hak ettiniz.