Kulak Rahatsızlıkları

Kedinizin kulakları konserve mamasının tıkırtısını duyacak kadar iyi durumda olsa da kulaklarının temiz ve sağlıklı kalabilmesi için daima yardıma ihtiyacı vardır. Kedinizin kulaklarını akıntı, kir, mukus ve enfeksiyonlara karşı haftalık olarak gözlemleyerek hassas kulaklarda herhangi bir problem oluşmadığına emin olmak kedilerde genel bakımın bir parçasıdır.

 

Sağlıklı kedilerin kulakları nasıl görünür?

Sağlıklı bir kedinin kulağının dış bölgeleri tamamıyla tüy kaplı olmalı, kellik içeren noktalar bulunmamalı ve iç yüzey temiz ve pembe renkte olmalıdır. Eğer bölgede kızarıklık, şişkinlik gibi bir problem varsa kediniz veteriner tarafından kontrol edilmelidir.

Kedilerde kulak muayenesi nasıl yapılır?

kedi kulakları ile ilgili görsel sonucuKedinizi başka evcil hayvanların bulunmadığı sakin bir odaya götürün. Nazikçe kulaklarını geriye yatırın ve kanalın içini inceleyin. Sağlıklı dış kulaklar soluk pembe renktedir ve kir, koku, döküntü içermezler. Eğer kedinizin kulaklarında mukus, koyu renkli deri ya da akıntı gözlemlerseniz veteriner kontrolü gereklidir.

Kedilerde kulak temizliği nasıl yapılır?

Ufak bir parça temiz pamuğa ya da beze çok az sıvı kulak temizleyici (tavsiye için veterinerinizden bilgi alın) dökün. Kedinizin kulağını nazikçe geriye doğru çekin ve dış kulağın iç yüzeylerinde gözünüze çarpan kirli, mukuslu alanları kulak dışına doğru ovuşturarak çıkartın. Asla kulağın içine açılan kanala dokunulmamalıdır. Bu bölgeye dokunmanız ciddi travmalara ya da enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu sebeple bu alanlar daima veterinerlere bırakılmalıdır.

Kedilerde kulak rahatsızlıklarının belirtileri nelerdir?kedi kulakları damlası ile ilgili görsel sonucu

Aşağıda yer alanlara karşı kedinizin kulağını gözlemleyin ve benzerler durumlar ile karşılaşmanız durumunda veterinerinizi arayın.

 

kedi kulakları hastalıkları ile ilgili görsel sonucuKedilerde sık karşılaşılan kulak hastalıkları hangileridir?

KEDİLERDE KULAK DAMLASI NASIL KULLANILIR?

kedilerde kulak bakımı 2Eğer veterineriniz kediniz için bir kulak damlası ya da merhem önermişse lütfen kullanıma dair detayları veterinerinize sorunuz. Aşağıda damla ve merhemlerin kullanıma dair genel bilgileri bulabilirsiniz.