Alman Çoban Köpeği (K9)

alman çoban köpeği ile ilgili görsel sonucu

Alman kökenlidir. Yaklaşık olarak 35-45 kg’dır. Erkekler 55-60 cm. dişiler ise 45-55 cm. boyundadır. Alman Çoban Köpekleri oldukça yüksek zekalı bir köpek türüdür.

Alman çoban köpekleri, çocuklarla oldukça iyi iletişim kuran ve diğer köpeklerle uyumlu olan bir türdür. Oldukça hareketli ve çok iyi koku alabilen bir burna sahiptir. Cesur, neşeli, sadık, kararlı ve vefalıdır. Sahibine ve çocuklara karşı sevgi duyan ve öteki hayvanlara karşı hoşgörülü davranan bir türdür. Ancak yabancılara karşı oldukça dikkatilidir.
Askeriyede ve polis birliklerinde muhafız köpeği olarak, evlerde ise bekçi köpeği amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca iyi bir aile köpeğidir.Alman çoban köpekleri,yabancılara karşı dikkatli,kolay eğitilebilen cesur köpekleridir.Çocuklara ve sahiplerine sevgi duyarlar.Diğer hayvanlara hoşgörülüdürler."bir diğer adları "Alsatian"dır sadakatleri ve cesaratleri ile tanınmışlardır.Öğrenmeye heveslidirler oldukça zekilerdir.Kendilerinden emin olan bu köpekler düşmanca davranmazlar.

alman çoban köpeği ile ilgili görsel sonucuEv hayatına uygundurlar ve aileleri ile vakit geçirmekten hoşlanırlar.Uzun süre yalnız kalmayı sevmezler,bu ırk gelişmiş bekçi köpekleridir,çok iyi koruma köpeği olurlar.Aşırı derecede kroumacı davranmamaları için daha yavruyken sosyalleşmeye alışmalıdırlar.İnsanlara karşı saldırgan tavır gösteren Alman çoban köpeklerinin eğitim hatası vardır.Alman çoban köpeklerini iyi bir yetiştiriciden almak gerekir.Bu köpeklerin karakterlerinde korku olursa ısırma eğiliminde olurlar bu sebeple ceza sistemine dayalı bir eğitim bu köpekleride işe yaramaz.


çok iyi polis,asker,bekçi ve koruma köpeği olurlar.Rehbber köpek de olabilirler.Kendisine verilen görevi daima iyi niyet ve çoşkuyla yerine getirir.Arama kurtarma köpeği olarak da oldukça yaygındırlar.Mükemmel refleksleri vardır kusursuz bekçi köpeğidirler.